تاریخچه طولانی همکاری ایران و دوو

 

دوو از بدو تاسیس سودای جهانی شدن داشت و به همین خاطر تلاش زیادی کرد تا بازارهای جهانی را فتح کند. ساختمان‌سازی در لیبی، لاستیک‌سازی در سودان، فعالیت‌های پالایشگاهی بلژیک تنها بخشی از این ماجراجویی‌هاست. آنها در ایران هم حضوری فعال داشتند. اولین و مهم‌ترین حضور دوو در ایران به سال‌های جنگ باز می‌گردد که در اوج تحریم‌ها علیه ایران این شرکت تصمیم گرفت بخشی از خط آهن ایران را بسازد. نیویورک‌تایمز در گزارشی که از زندگی آقای «کیم وو چونگ» منتشر کرده به ماجرای ساخت راه‌آهن در زمان جنگ ایران و عراق هم اشاره می‌کند و می‌گوید که «وو» در نامه‌ای خطاب به ایرانی‌ها تاکید می‌کند که این کشور روی ذخایر عظیم نفت، گاز، آهن، زغال سنگ و غیره خوابیده است و در صورت مدیریت توسط نیروهای زبده موفقیت های چشمگیری را به ارمغان خواهد آورد.

ماجرای مونتاژ خودروهای کره‌ای در ایران در سال ۱۳۷۵ با ورود «دوو سیلو» وارد فاز جدیدی شد. خودروی بعدی دوو در ایران ماتیز بود که هنوز هم در خیابان‌های ایران دیده می‌شود. خودروی کوچک و جمع‌وجور که در بین خانم‌ها محبوبیت زیادی داشت.

فعالیت‌های نیروگاهی دیگر شاخه‌ای است که می‌توان ردپای دوو را در ایران دید. به جز این دو بخش اما دوو در بازار خودرو و لوازم خانگی هم حضوری پررنگ در ایران داشت. سال‌های ابتدایی دهه هفتاد شمسی بود که خودروهای «اسپرو» و «ریسر» از محصولات شرکت دوو در ایران به وفور دیده می‌شد. ماجرای مونتاژ خودروهای کره‌ای در ایران در سال ۱۳۷۵  با ورود «دوو سیلو» وارد فاز جدیدی شد و این شرکت در تلویزیون ملی ایران باکس تبلیغاتی داشت و سیلوهای ساخته شده این شرکت در ایران طرفدارهای زیادی داشتند. خودروی بعدی دوو در ایران ماتیز بود که هنوز هم در خیابان‌های ایران دیده می‌شود. خودروی کوچک و جمع‌وجور که در بین خانم‌ها محبوبیت زیادی داشت. اما اگر از خودروسازی هم بگذریم مهم‌ترین حضور دوو در بازار ایران به بازار لوازم خانگی باز می‌گردد. اتفاقی که هنوز هم در جریان است و لوازم خانگی برند دوو در بازار ایران به وفور دیده می‌شود.

لوازم خانگی دوو چگونه از ایران سردرآورد؟

اینکه چطور دوو در بازار لوازم خانگی ایران در این سال‌ها وجود دارد هنوز برای بسیاری به سوالی مهم تبدیل شده است. چون در ایران و کره جنوبی اتفاقاتی رخ داده که این حضور را با تهدیداتی مواجه کرده است. از این رو بسیاری از خود می‌پرسند که دوو چگونه در ایران حضور دارد؟ در کره جنوبی و در پی بحران مالی اواخر دهه 90 میلادی شرکت‌های زیادی زیان دیدند.

از جمله دوو که تعهدات مالی سنگینی به بانک‌ها داشت و نهایتا از سوی دولت منحل شد. در ایران اما چه اتفاقی افتاد؟ تحریم‌های جهانی از یک سو برندهای جهانی را از ایران دور کرد. از سوی دیگر در لایه‌های بالای تصمیم‌گیری حاکمیتی ایران تصمیم بر این شد که به دلیل رفتار غیر مسئولانه برندهای کره‌ای در ترک بازار ایران ورود محصولات خانگی آنها ممنوع شود. البته این عنوان کلی خبری است که همه از آن سخن می‌گویند. ولی در واقع تنها دو برند کره‌ای که سهم زیادی از بازار ایران داشتند و مدام در حال رفت و آمد بودند از بازار ایران محروم شدند. این اتفاق تنبیهی از این رو گرفته شد که این برندها با هر تحریمی مشتری‌های ایرانی را تنها می‌گذاشتند. اما داستان ایران و دوو لایه‌های جذاب دیگری هم دارد. در واقع در حال حاضر ایران صاحب برند دوو است.

در سال ۱۳۸۹ شرکت دوو برند خود را به مزایده گذاشت و طی این مزایده شرکت ایرانی دوو که سابقا نمایندگی دوو در ایران  بود، این برند را با پیش پرداخت ۶۰ میلیون دلار از کمپانی دوو خریداری کرد و پس از آن توانست بدون تامین مواد اولیه و قطعات مونتاژ شده از کره جنوبی، پرقدرت‌تر از قبل به فعالیت خود ادامه دهد.

دوو چگونه در ایران ماندگار شد؟

دوو سال‌ها در بازار ایران حضور داشت. این شرکت در سال ۸۷ برای اولین‌بار در ایران صاحب نمایندگی شد. این نمایندگی بعدها در چرخشی تاریخی صاحب برند دوو شد. ماجرا از این قرار است که وقتی شرکت دوو منحل شد این شرکت از سوی کره‌جنوبی به مزایده گذاشته شد. یکی از مشتری‌های خرید این برند هم نمایندگی دوو در ایران بود که سرانجام موفق شد در سال ۱۳۸۹ این برند را با پیش پرداخت۶۰ میلیون دلار از کمپانی دوو بخرد و حالا ایران صاحب برند دوو است.

پیش از انحلال شرکت دوو این شرکت یکی از واردکنندگان به نام در زمینه وسایل خانگی به ایران به شمار می‌رفت، به طوری که بیشتر بازار ایران را به خود تعلق داده بود پس از بروز مشکلات این شرکت در کره جنوبی، قطع عملیات ایران و کره جنوبی و بروز برخی تحریم ها، این شرکت اقدام به فروش برند خود در مزایده ای به شرکت ایرانی دوو کرد.

در سال ۱۳۸۹ شرکت دوو برند خود را به مزایده گذاشت و طی این مزایده شرکت ایرانی دوو که سابقا نمایندگی دوو در ایران  بود، این برند را  به قیمت ۶۰ میلیون دلار از کره جنوبی خریداری کرد و پس از آن توانست بدون تامین مواد اولیه و قطعات مونتاژ شده از کره جنوبی، پرقدرت‌تر از قبل به فعالیت خود ادامه دهد. در حال حاضر این شرکت، یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان لوازم خانگی در کشور است. شرکت دوو پس از آن‌که توانست مالک برند دوو شود، دانش دوو را نیز به کشور تزریق کرد و تبدیل به یک قطب عظیم لوازم خانگی شد.

در ابتدای کار، دوو تنها یک وارد‌کننده در ایران بود که در مجموع ۲۴۰۰ کارمند داشت. اکنون اما این شرکت به یک قطب تولید لوازم خانگی تبدیل شده که بیش از 14 هزار نیرو در کشور دارد.

دوو در حال حاضر یکی از بازوهای صنعتی ایران است که به کمک تولید بالای محصولاتش، واردات لوازم خانگی به ایران را کاهش داده است. همچنین با انتقال تکنولوژی کره‌‌ای به ایران توانست تحولی در بازار لوازم خانگی ایرانی به وجود بیاورد و رضایت مشتری‌ها را که پیش از این به محصولات تولید داخل اعتماد نمی‌کردند جلب کند.

سوتیتر: