در هر کشوری به فراخور توان تامین انرژی، مردم سبک خاصی در تهیه و طبخ غذا دارند. از سال‌های گذشته مفاهیمی همچون مصرف بهینه گاز و اصلاح سبک زندگی در حال تکرار است. مصرف بهینه زمانی محقق می‌شود که به همراه جامعه، تولید‌کننده به این امر اهمیت داده و این خط‌مشی را در طراحی و تولید محصولات خود در نظر بگیرد.
خط تولید به روز محصول، افتخار کشور است
در جایگاهی که مصرف‌کننده عملا قادر به استفاده همه جانبه از یک فناوری وارداتی نیست، خط تولید به روز در داخل کشور است که می‌تواند مصرف بهینه را در بخش حامل انرژی به همراه داشته باشد. اجاق گاز یکی از ابزارهایی است که به‌صورت مشترک در تمامی خانه‌ها مورد استفاده است. زمانی که این ابزار با فناوری غیر مطابق با سبک زندگی ایرانی تولید شده باشد، عملا مصرف‌کننده را محدود می‌کند و همین محدودیت باعث هدر رفت انرژی می‌شود.
در طول دو دهه گذشته لیست غذاهای بین‌المللی که به بخشی از سبک زندگی مردم ایران اضافه شده‌اند روز به روز در حال افزایش است. همین مسئله باعث شده است که در کنار توجه به غذای اصیل ایرانی، توجه به نیازهای جدید مصرف‌کننده برای طبخ غذای بین‌المللی بیشتر شود. حال تولید‌کننده برای پاسخ به این نیاز، باید چه راهکاری بیاندیشد؟

حل چالش عدم مصرف بهینه با خلاقیت و فناوری

زمانی که به خطوط متعدد تولید اجاق گاز در کشور نگاهی بیندازیم، هنوز ردپای فناوری‌های ناسازگار با سبک زندگی به روز ایرانی قابل مشاهده است. با این وجود تعداد محدودی از سازندگان دست به تلاش‌هایی زده‌اند که فناوری را مطابق با سبک زندگی به روز مردم کشورمان کند. در این مسیر موفقیت‌های زیادی حاصل شده است که از جمله مهم‌ترین آنها محصول «اجاق گاز نیوایمپریال» از تولیدات لوازم خانگی دوو است.
نیوایمپریال خلاقیت ایرانی را با فناوری جدید همراه کرده است تا علاوه بر مصرف بهینه حامل‌های انرژی، به سبک زندگی خانواده مدرن ایرانی احترام گذاشته شود. برای مثال برخورداری از قابلیت توربوفن باعث شده که علاوه بر پخت یک دست و کامل غذا، سرعت پخت غذا بالا برود و مصرف گاز را هم به شدت کاهش بدهد و به مدیریت هزینه‌های خانوار کمک شایانی خواهد کرد.
این خلاقیت به قسمت فر دستگاه محدود نشده و بهره‌گیری از LED با دکمه‌های لمسی در قسمت کنترل پنل محصول باعث سازگاری بیشتر اجاق گاز نیوایمپریال با قسمت‌های مختلف دستگاه شده است. توجه به سبک زندگی ایرانی باعث شده است تا این اجاق گاز با دو شعله زماندار مورد استفاده قرار گیرد. این قابلیت همچنین میزان مصرف گاز خانوار را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و از این روی انتخابی مطمئن برای خانواده‌های ایرانی در راستای مدیریت هزینه حامل‌های انرژی به شمار می‌رود.
قسمت گرمخانه در اجاق‌گازها برای کاهش میزان انرژی مصرفی ناشی از گرم کردن غذا یک بخش حیاتی به شمار می‌رود. نیوایمپریال طراحی خلاقانه در گرمخانه کشویی را در این محصول استفاده کرده است که در طولانی مدت، میزان مصرف انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

مدیریت بهینه مصرف انرژی به یک مسئله مهم تبدیل شده است که با رشد جمعیت هر روز به اهمیت آن افزوده می‌شود. توجه سازندگان به این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در همین راستا برند دوو در طراحی و تولید اجاق گاز جدید خود از ترکیب خلاقیت و فناوری استفاده کرده است.